Zawiasy do drzwi to podstawowe okucia, pozwalające na nadanie funkcjonalności skrzydłu drzwiowemu. Na rynku znajduje się wiele ich różnych rodzajów, przeznaczonych do różnych typów drzwi. Jak dobrać odpowiednie zawiasy, by odpowiadały wszystkim wymaganiom?

Zawiasy do drzwi bezprzylgowych

Zawiasy do drzwi są elementem, na który większość z nas nie zwraca uwagi przy zakupie skrzydła drzwiowego, to od nich natomiast zależy funkcjonalność, estetyka, a także możliwość regulacji drzwi. Dostępne są różne rodzaje tego typu okuć, różniące się sposobem montażu, regulacji oraz walorami estetycznymi. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się zawiasom do drzwi bezprzylgowych, czyli takich, w których krawędź skrzydła jest doskonale dopasowana do ościeżnicy. W drzwiach tego typu stosuje się zawiasy ukryte, które nie są widoczne przy zamkniętym skrzydle. Zazwyczaj posiadają one regulację w trzech płaszczyznach: wysokości, w poziomie, a także docisku do uszczelki, dzięki czemu można dokładnie spasować skrzydło z ościeżnicą. Ma to ogromne znaczenie przy drzwiach bezprzylgowych, u których największą zaletą jest właśnie tworzenie jednolitej powierzchni z ościeżnicą. Warto zdecydować się na wysokiej klasy zawiasy do drzwi, w których przypadku wystarczy jednorazowa regulacja oraz które posłużą przez długie lata, zapewniając pełną funkcjonalność skrzydła drzwiowego. Okucia tego typu można stosować do ościeżnic drewnianych i stalowych, zazwyczaj mają także bardzo dużą wytrzymałość, dzięki czemu można na nich osadzać również ciężkie skrzydła.

Zawiasy do drzwi przylgowych

Zawiasy do drzwi przylgowych to najczęściej popularne zawiasy czopowe. Drzwi przylgowe nie tworzą z ościeżnicą jednolitej powierzchni, są częściej spotykane w domach i mieszkaniach ze względu na niższą cenę i łatwiejszy montaż. Zawiasy widoczne czopowe są bardzo często montowane fabrycznie w przypadku drzwi wewnętrznych. Minusem tego typu rozwiązania jest mniejsza możliwość regulacji oraz widoczność okuć przy otwartych i zamkniętych drzwiach, co nie każdemu użytkownikowi będzie odpowiadało. Zawiasy do drzwi typu czopowego można dostać w wersjach o różnej nośności, dlatego warto zwrócić na to uwagę przy zakupie okucia do skrzydeł w swoim domu czy mieszkaniu.

Okucia do drzwi wewnętrznych powinny być wykonane z wysokiej klasy materiałów oraz z wykorzystaniem niezawodnych mechanizmów, aby mogły służyć przez długie lata bez konieczności wymiany, nawet w przypadku bardzo częstej eksploatacji. Warto także zwrócić uwagę na ich estetykę – choć w przypadku drzwi bezprzylgowych zazwyczaj zawias jest ukryty i jego kolorystyka może nie mieć takiego znaczenia dla użytkownika, widoczne zawiasy czopowe w drzwiach przylgowych powinny być już dopasowane kolorystyką do danego skrzydła i ościeżnicy, a także innych zastosowanych okuć.