Nawozy naturalne są powszechnie stosowane przy uprawie działek oraz ogródków przydomowych. Znajdują także zastosowanie przy specjalistycznych uprawach rolnych, ale najczęściej stanowią jedynie uzupełnienie nawozów mineralnych. Bogaty wybór nawozów organicznych sprawia, że możemy je bez trudu dostosować do indywidualnych potrzeb naszej uprawy. W tym artykule wymienimy najważniejsze nawozy organiczne, a także powiemy kilka słów o ich właściwym zastosowaniu.

Jakie korzyści oferuje nawożenie naturalne?

Ze względu na ograniczone możliwości produkcji nawozów organicznych, są one zwykle stosowane przy niewielkich uprawach, np. na działce lub ogródku warzywnym. Nawożenie naturalne znacznie poprawia jakość plonów oraz sprawia, że są one zdrowsze. Do ich produkcji wykorzystywane są resztki roślinne, a także odchody zwierzęce. Podstawą każdego przydomowego ogrodu jest samodzielnie produkowany kompost. Jeśli jednak nie dysponujemy własnym nawozem organicznym lub potrzebujemy go w większych ilościach, zawsze możemy wybrać się na zakupy.

Biohumus jako alternatywa kompostu

Dżdżownice pełnią bardzo pożyteczną rolę w glebie. Wraz z innymi mikroorganizmami są one odpowiedzialne za rozkład masy organicznej. W ten sposób, resztki roślinne są mieszane z pryzmą, czego efektem końcowym jest wysokojakościowy nawóz organiczny zwany biohumusem. Jest bogatym źródłem substancji odżywczych ważnych w każdej przydomowej uprawie. Zwiększa jakość gleby oraz wpływa na wielkość plonów. Zaopatrując się w dżdżownice kalifornijskie możemy poprawić zasobność nawozu, a także przyspieszyć jego produkcje. Stosowanie biohumusu we właściwych ilościach jest w stu procentach bezpieczne dla naszych upraw.

Guano bogate w mikroelementy

W gronie popularnych nawozów organicznych należy wymienić guano, czyli odchody ptaków morskich oraz nietoperzy. Nawóz ten jest bardzo bogaty w fosforany wapnia oraz magnezu. Zawiera także duże ilości łatwo przyswajalnego azotu. To dobra alternatywa dla wieloskładnikowych nawozów mineralnych. Guano jest dostępne zarówno w formie sypkiej (doglebowej), jak również płynnej (kontaktowej). Stosując nawozy organiczne na bazie guano należy zadbać o prawidłowe proporcje poszczególnych składników mineralnych w zależności od parametrów gleby oraz potrzeb uprawy. Swoistą odmianą guano jest również pomiot ptasi.

Odzwierzęcy obornik

Wyprawa na wieś późną jesienią lub wczesną wiosną wiąże się z charakterystycznymi zapachami obornika rozrzucanego po polu. To popularny nawóz organiczny uzyskiwany z przefermentowanych odchodów zwierząt hodowlanych połączonych ze ściółką. Wyróżniamy kilka odmian: świeżą, przefermentowaną, słomiastą oraz kompostową. Podstawową różnicą poszczególnych odmian jest inny stosunek węgla do azotu. Obornik uzupełnia glebę przede wszystkim w azot odpowiadający za szybszy oraz bujniejszy wzrost roślin.

Torf ogrodniczy dla gleb piaszczystych oraz lekkich

Bardzo popularną odmianą nawozu organicznego jest również specjalny torf ogrodniczy, czyli skała osadowa powstająca poprzez niepełny rozpad szczątków roślinnych. Jest bogatym źródłem azotu, żelaza, fosforu oraz wapnia. Świetnie poprawia strukturę gleby. W przypadku gleb piaszczystych poprawia nawodnienie ze względu na zdolność do zatrzymywania wody. Należy pamiętać, że torf ogrodniczy ma kwaśny odczyn, co sprzyja tylko niektórym roślinom uprawnym. Dobrymi przykładami są rośliny wrzosowate oraz kwasolubne (np. borówka amerykańska).