Wystarczy, że spojrzymy tylko na oferty sklepów z urządzeniami elektrycznymi, a zauważymy, że widnieje tam sporo projektorów 4K. Dodatkowo, aby pozyskać solidny model Full HD, zapłacimy znacznie mniej, niżeli za wysokiej klasy telewizor. Zanim jednak klient dokona zakupu rzutnika multimedialnego, musi uporać się z przynajmniej kilkoma problemami.

Kupując projektor Sony, lepiej będzie umieścić go na suficie, czy na stojaku? To jedna z wielu zagwozdek, jakie dotyczą przyszłych posiadaczy rzutników multimedialnych. Okazuje się bowiem, że niezwykle ważne jest miejsce pracy sprzętu. Warto zastanowić się, czy będzie to zatem urządzenie stacjonarne, czy też użytkowane bardzo sporadycznie.

Sufit

Jeżeli pragniemy, aby projektor zagościł na stałe w naszym salonie, najlepszym rozwiązaniem okaże się umieszczenie go na suficie, gdyż pozwoli nam to na normalne funkcjonowanie. Dzięki temu istnieje szansa, aby obraz był rzutowany z bardzo wysoka, nad głowami widzów, a to zmniejszy ryzyko, że będziemy sobie zasłaniać obraz. Oczywiście, jesteśmy również w stanie odnaleźć tutaj kilka minusów. Warto precyzyjnie zaplanować miejsce skąd obraz będzie rzutowany, gdyż w wypadku remontu, aranżacja wnętrza może być znacznie utrudniona. Dodatkowo, problematyczne może okazać się też sufitowe oświetlenie. Chodzi tutaj o nisko zwisające żyrandole, które będą utrudniać ustawienie projektora.

Okablowanie to także istotna sprawa. W związku z tym, że projektor wymaga bezpośredniego podłączenia do prądu, niedaleko urządzenia powinno znajdować się gniazdko elektryczne. W wielu przypadkach, konieczny będzie remont. Chociaż rozwiązaniem może okazać się klasyczny przedłużacz, natomiast nie będzie to ani wygodne, ani też estetyczne. Kolejną sprawą jest metoda dostarczenia obrazu. Tani model projektora, nie zawsze będzie zaopatrzony w łączność bezprzewodową, stąd niekiedy będzie trzeba sięgnąć po kabel HDMI lub sieciowy. Alternatywą będzie specjalne urządzenie na USB lub HDMI, które sprawi, że nasz projektor zacznie obsługiwać moduł Wi-Fi.

A może jednak stojak?

Mając świadomość tego, że projektor będzie uruchamiany przez od czasu do czasu, czyli wyłącznie podczas specjalnych okazji, być może warto zastanowić się nad specjalnym stojakiem na wysięgniku. Pozwoli on nam na to, aby bez żadnych problemów, urządzenie mogło być ustawione w prawidłowej odległości od miejsca projekcji, a także skierowane na takiej wysokości by w projekcji obrazu nie przeszkadzały głowy oglądających. Chociaż mamy sposobność ku temu, aby projektor został ustawiony bezpośrednio przed widzami, musimy liczyć się z tym, że spotkamy się przynajmniej z dwoma dość widocznymi problemami. Zacznijmy od tego, że odbiór dźwięku może zostać w pewien sposób zakłócony, z powodu głośnego działania systemu chłodzenia. Dodatkowo, zmniejszeniu ulegnie również wielkość rzutowanego obrazu. Może być to niespełna 40”, a jak wiadomo – jest to poniżaj standardu, nawet jeżeli chodzi o telewizory.