Słuchawki poza skojarzeniami związanymi z muzyką, kojarzą się w obecnych czasach w pierwszej kolejności z branżą call centre. Nic dziwnego, że potocznie i mało przychylnie praca w tej branży nazywana jest pracą na słuchawce. Słuchawki pc lub też słuchawki do telefonu stacjonarnego są tutaj podstawowym narzędziem pracy, bez którego nie można się obejść. Konsultanci spędzają całą zmianę w pracy używając słuchawek nagłownych, dzięki czemu w jednym pomieszczeniu znajduje się nawet kilkadziesiąt osób rozmawiających z klientami w tym samym czasie. Tak  rysuje się właśnie praca w call center – jedno pomieszczenie, wielu konsultantów i każdy z nich w słuchawkach z mikrofonem.  Call centre i słuchawki do pracy w biurze występują zawsze w parze.

Realia pracy na słuchawce

Praca w call centre to właściwie zajęcie dla każdego. Najczęściej spotkamy na tym stanowisku studentów, osoby młode, ale także jest to popularne zajęcie wśród seniorów, którzy z racji wieku nie mogą znaleźć innej pracy. Praca ta nie jest szczególnie trudna i nie wymaga wysiłku fizycznego. Polega na siedzeniu przy biurku oraz rozmowie telefonicznej z użyciem słuchawek z mikrofonem usb. Jest to, zatem praca umysłowa, gdzie w trakcie rozmów korzystamy z gotowych schematów rozmowy i scenariuszy – mamy dokładnie rozpisane, co powinniśmy powiedzieć i jak reagować na konkretne sytuacje. Najczęściej call centre to firmy oferujące usługi z zakresu telekomunikacji. Kwestia finansów – stawki są różne i najczęściej dla studentów ze względu na ulgi podatkowe są wyższe. Stawki odnoszą się do pewnej kwoty, jaką otrzymujemy za godzinę pracy. Wypłaty mogą być raz w tygodniu lub raz w miesiącu. Umowa najczęściej ma formę zleceniówki lub dzieła.

Słuchawki call centre – co powinny mieć?

Słuchawki do biura call centre muszą spełniać kilka cech, by można było wykonywać z ich pomocą taką pracę na słuchawce. Nie muszą być wysoce zaawansowane ani wykonane z najlepszej jakości materiałów, ale dobrze jeśli są wytrzymałe i wygodne. W końcu użytkownik będzie musiał spędzić w nich wiele godzin. Muszą mieć możliwość regulacji szerokości, ponieważ korzystać będą z nich różni ludzi o różnej wielkości głowach i rozstawie uszu, przez co potrzebna jest możliwość dopasowania do swoich potrzeb ustawień wielkości. Najlepiej, jeśli są to słuchawki na usb w wersji bezprzewodowej, ponieważ takie słuchawki nie mają kabla, przez co nie ma ryzyka zaplątania się o niego, rozłączenia niechcący czy przerwania. Słuchawki usb są bardziej praktyczne i komfortowe. Najważniejszą cechą jest jednak, że muszą to być słuchawki z mikrofonem, który będzie na stałe przytwierdzony do zestawu. W ten sposób będzie znajdował się blisko twarzy i pozwoli to na prowadzenie płynnej rozmowy. Bliskość twarzy (czyli i ust) mikrofonu pozwala też minimalizować wyłapywanie hałasów z otoczenia, w którym znajdują się przecież także inni użytkownicy.