Budowa domu to czas, kiedy musimy zadbać o każdy najmniejszy szczegół. Konieczne jest przygotowanie się na każdą ewentualność, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo sobie i pozostałym domownikom. Wielu problemów niestety nie da się uniknąć, gdyż istnieję takie, które dotykają zarówno stare, jak i zupełnie nowe budynku. Przykładem jest chociażby występowanie zawilgoconych ścian, co zdarza się dość często. Istnieją skuteczne sposoby walki z wilgocią, a jednym z nich jest np. iniekcja krystaliczna. Zanim się jednak zdecydujemy, warto dowiedzieć się o tym więcej.

Pamiętajmy, że osuszanie budynków to usługi, które świadczą profesjonalne firmy. Powinno zależeć na wykorzystaniu odpowiednich metod i materiałów, aby wszystko było wykonane prawidłowo. Zanim postawimy na konkretnego usługodawcę, należy sprawdzić jego skuteczność, chociażby czytając w Internecie opinie wystawione przez poprzednich klientów.

Zawilgocone ściany, czyli bardzo poważny problem

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, jak bardzo poważnym problemem jest zawilgocenie ścian. To sytuacja, która spotykana jest nie tylko w wypadku tych starych budynków, ale także przy tych zupełnie nowych. O ile w tym pierwszym przypadku, przyczyną jest najczęściej brak izolacji, albo też jej uszkodzenie, o tyle ściany nowych budynków mogą ulec zawilgoceniu pojawiają się z powodu różnych wykonawczych błędów.

Spory wpływ mają na to również zewnętrzne czynniki, a są to np. intensywne opady atmosferyczne, czy też wysoki poziom wód gruntowych, który powoduje zawilgocenia kapilarne, ale i wilgoć higroskopijna oraz kondensacyjna, która zwykle wynika z nieodpowiednio funkcjonującej wentylacji. W wyniku zawilgocenia ścian, dochodzi po prostu do ich osłabienia, a to doskonałe środowisko do rozwoju chorobotwórczej i szkodliwej pleśni i grzybów, stąd jest to problem, z którym trzeba zdecydowanie walczyć.

Osuszanie ścian budynków, za pomocą metody iniekcji – na czym polega?

Jako, że nie zawsze istnieje możliwości odtworzenia lub wykonania prawidłowej izolacji fundamentów, specjaliści opracowali pewne metody pozwalające na osuszenie ścian. Sposoby te co ciekawe, wcale nie wymagają inwazyjnej ingerencji w samą konstrukcję budynku, a jedną z takich metod jest chociażby iniekcja.

Dzięki iniekcji, możliwe jest stworzenie skutecznej warstwy, która odcina drogę podciągania wilgoci z gruntu, co jednocześnie wcale nie wymaga żadnego poważnego remontu. Jako, że iniekcja jest w stanie bardzo skutecznie odtworzyć izolację pionową, możliwe jest też trwałe pozbycie się problemu wilgoci, która pochodzi bezpośrednio z gruntu.

Na czym dokładnie polega ta metoda osuszania murów?

Iniekcja to nic innego, jak po prostu wstrzykiwanie specjalnego preparatu w głąb muru. Kiedy dochodzi do kontaktu z wodą oraz innymi związkami, płyn ten zaczyna się krystalizować, zamykając jednocześnie kapilary, (mikrokanaliki w materiałach budowlanych) poprzez które może przenikać woda. To właśnie w ten sposób możliwe jest to, aby podciąganie wody zostało skutecznie zablokowane.

Iniekcja wymaga wykorzystania specjalnych płynów, które powstają na bazie silikatów. Te z kolei, krystalizują się pod wpływem związków alkaicznych. Korzystając z ich pomocy, będzie w stanie nawet samodzielnie zadbać o dobry stan naszych ścian, natomiast o wiele lepiej skorzystać z usług profesjonalnych firm, które się tym zajmują. Najlepiej odnaleźć takie preparaty, które nie będą wydzielać szkodliwych oparów i gazów, a możliwe jest ich wykorzystanie do iniekcji od wewnętrznej oraz od zewnętrznej strony muru. Należy dołożyć wszelkich starań, aby technika i materiały były dobrane odpowiednio do naszej sytuacji, gdyż tylko wtedy możemy mieć pewność, że podczas eksploatacji nie dojdzie do żadnych problemów. Najlepiej sprawę tę skonsultować z renomowaną firmą, która świadczy fachowe usługi z tego zakresu.