Każde biuro Call Center czy dział obsługi klienta musi wyposażyć swoich pracowników w odpowiednie urządzenia, które będą zapewniać odpowiedni komfort podczas wykonywania obowiązków. Najważniejszymi elementami są telefony oraz słuchawki, dzięki którym prowadzenie rozmów będzie przebiegać, jak należy. Jakie słuchawki do call center wybrać? Jakie firmy warto brać pod uwagę i czym się kierować podczas takich zakupów?

Słuchawki dostosowane do potrzeb pracownika

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie każde słuchawki będą w stanie sprostać oczekiwaniom pracowników na poszczególnych stanowiskach, dlatego tak ważne jest to, żeby uwzględnić rodzaj pracy. Do wyboru mamy słuchawki do call center przewodowe oraz bezprzewodowe. W przypadku firm call center zazwyczaj korzysta się z telefonów stacjonarnych IP. Metod podłączenia w tym wypadku jest kilka – to standardowe gniazdo, do którego wpinamy po prostu słuchawkę, może być to także rejestracja słuchawki nagłownej do bazy telefony DECT, albo komunikacja całkowicie bezprzewodowa o krótkim zasięgu wykonywana przez Bluetooth. Przeważnie połączenie można uzyskać poprzez łącze internetowe przez komputer. Wówczas słuchawki przewodowe powinny być podłączone do gniazda karty dźwiękowej urządzenia lub przez złącze USB.

Jak wybrać dobre słuchawki call center?

Najważniejszym aspektem, który wpływa na wybór słuchawek jest hałas. Powinniśmy wybierać urządzenie uwzględniając poziom natężenia hałasu, jaki panuje w pomieszczeniu, w którym pracujemy. Jeżeli jest duży zdecydujmy się na słuchawki nauszne, które mocno wyciszają. Kolejnym ważnym aspektem jest jakość mikrofonu, musi posiada dobrą redukcję szumów, by rozmówca dokładnie słyszał co do niego mówimy. Wybierajmy urządzenia mając na względzie ich czułość – to wartość ujemna – im wyższa tym, mikrofon jest bardziej czuły (czyli -50dB będzie czulsze niż -55dB). Jest to dość istotne, ponieważ bardziej czułe mikrofony potrzebują mniejszego wzmocnienia. W niektórych słuchawkach te parametry można regulować. Odpowiednio czuły mikrofon zapewnia wyraźny, czysty dźwięk. Oczywiście nie można zapominać także o ochronie słuchu użytkownika, trzeba zadbać o jego zdrowie. Druga bardzo istotna sprawa to wytrzymałość oraz konstrukcja słuchawek. Ponieważ zestaw słuchawkowy na pewno będzie mocno eksploatowany, to trzeba stawiać na sprzęt wysokiej jakości. Wybierajmy słuchawki do call center od sprawdzonych producentów, którzy mają dobre opinie wśród klientów.

Słuchawki do call center – od jakiego producenta?

Obecnie na rynku nie brakuje słuchawek przeznaczonych do biur obsługi klienta i call center, dlatego bez problemu można znaleźć takie, które będą odpowiednie. Oczywiście nie warto wybierać modeli najtańszych, stawiajmy na urządzenia od renomowanych producentów typu Jabra, Plantronics, Sennheiser czy Cisco. Oprócz parametrów technicznych i wymogów biura, dużo zależy oczywiście od indywidualnych preferencji pracowników. W dzisiejszych czasach  na rynku dostępne są słuchawki wygodne, komfortowe i w pełni dostosowane do anatomii.