Awaria kanalizacji, lub jej spore zużycie może być sporym zagrożeniem dla środowiska i wszystkich mieszkańców zlokalizowanych nieopodal. W takim przypadku konieczne jest wykonanie renowacji, które pozwolą na nieprzerwane funkcjonowanie rurociągu. Najważniejszą rolę w tego typu zadaniach gra czas, z tego też powodu przedsiębiorstwa podejmujące się prac nad renowacją kanalizacji wolą nie robić wykopów. Tutaj na pomoc przychodzi metoda rękawa – na czym ona polega?

Renowacja kanalizacji metodą rękawa – kiedy?

Sieci kanalizacyjne, podobnie jak większość rzeczy na świecie, w wielu sytuacjach mogą ulec uszkodzeniu. Zazwyczaj objawia się to przeciekaniem ścieków, co z pewnością nie jest pożądane przez okolicznych mieszkańców. Nierzadko zdarza się też tak, że rura zostanie uszkodzona przez czynniki zewnętrzne, takie jak korzeń drzewa. Warto mieć to wszystko na uwadze i nie być obojętnym w momencie, w którym zauważymy, że coś może się dziać z kanalizacją, ponieważ jej zaawansowana awaria może kosztować wszystkich korzystających bardzo wiele trudów i nieprzyjemności, których można uniknąć poprzez odpowiednio wczesną reakcję. Renowacji kanalizacji metodą rękawa dokonujemy wtedy, gdy bezpośredni dostęp do rur poprzez wykop jest niemożliwy lub utrudniony, a naprawy wymaga niewielka część kanalizacji. Często metoda ta jest konieczna, gdy kanalizacja biegnie pod drogą lub budynkiem, który dodatkowo zapełniany jest maszynami czy sprzętem. Renowacja kanalizacji metodą rękawa jest o wiele tańsza, łatwiejsza i szybsza niż ta, której dokonuje się metodą tradycyjną. Na czas naprawy, konkretny odcinek który jest regenerowany – nie musi zostać wyłączony z eksploatacji. Nie występują więc żadne utrudnienia.

Na czym polega renowacja kanalizacji metodą rękawa?

Renowacja kanalizacji metodą rękawa nie jest ani skomplikowanym, ani czasochłonnym procesem. Metoda ta świetnie sprawdza się przy naprawie niewielkiej części kanalizacji zniszczonej przez wrastający korzeń, rozszczelnione rury czy miejscowe pęknięcie. Zanim przejdziemy jednak do naprawy, konieczne jest dokonanie hydrodynamicznego oczyszczenia kanału, który będzie poddawany naprawie. W tym celu wykorzystuje się wóz ciśnieniowy, który zawiera kilka rodzajów głowic. Umożliwiają one usuwanie zalegających zanieczyszczeń w danym kanale. 

Renowacja kanalizacji metodą bezwykopową gwarantuje przede wszystkim skuteczność, a także komfort mieszkańców, ze względu na szybkie wykonywanie wszelkich niezbędnych prac. Proces polega na wciągnięciu nowych rur z PVC przez stary, zniszczony kanał. Zmniejsza to dotychczasowy przekrój kanału. Metoda rękawa trwałe i skutecznie przeciwdziała dalszej degradacji kanału. Pozwala na sprawne funkcjonowanie. Cały proces jest bardzo prosty i nie zajmuje zbyt wiele czasu, nie wymaga również odłączenia kanalizacji. Nie przeszkadza to użytkownikom, nie jest skomplikowane ani wymagające. Jest to jedna z wygodniejszych, o ile nie najwygodniejsza metoda renowacji kanalizacji.