Kaboszony to ciekawe elementy do tworzenia wielu różnych wyrobów typu handmade. Dlaczego warto się nimi zainteresować i przy jakich produktach można je wykorzystać?

Czym są kaboszony?

Kaboszony to bardzo ciekawe elementy ozdobne, które można wykorzystywać przy tworzeniu różnego typu produktów handmade. Są bardzo popularne wśród osób zajmujących się wyrabianiem biżuterii oraz ozdabiania ubrań i akcesoriów, dają bowiem spore możliwości na tym polu. Wyróżniają się również wyjątkową estetyką – mogą osiągać wiele kolorów i wzorów, przepięknie odbijając przy tym światło.

Klasyczne kaboszony są okrągłe lub owalne, spłaszczone od spodu i wypukłe od góry. Mają też gładką, wypolerowaną powierzchnię. Obecnie dostępne są jednak różne wariacje, posiadające inne kształty oraz specjalne fasetowanie, dzięki któremu mocniej odbijają światło, dając efekt migotania.

Kaboszony mogą być wykonane z wielu materiałów – wykorzystuje się tworzywa sztuczne i szkło, a także naturalne kamienie ozdobne. Są one poddawane odpowiedniej obróbce, dzięki której osiągają pożądany kształt i gładkość lub ozdobny szlif.

Do czego wykorzystuje się kaboszony?

Kaboszony pozwalają przede wszystkim na tworzenie biżuterii typu handmade. Wykorzystuje się je przy pierścionkach, kolczykach, wisiorkach i bransoletach, przyklejając je do gotowych baz metalowych lub oplatając z pomocą innych materiałów. Świetnie komponują się z koralikami, plecionkami i haftami, pozwalając na tworzenie zarówno minimalistycznej, jak i bogato zdobionej biżuterii.

Z pomocą kaboszonów można także ozdabiać ubrania i akcesoria. Dzięki płaskiej powierzchni od spodu można łatwo przyklejać je do różnych materiałów. Dostępne są także kaboszony ze specjalnymi otworami, dzięki którym można je przyszywać do tkanin.

Kaboszony wykorzystuje się także przy zdobieniu takich produktów, jak breloki czy ozdobne zakładki do książek. Dzięki możliwości osiągnięcia ogromnej ilości różnych wzorów i kolorów, są to elementy pozwalające na stworzenie wielu najróżniejszych produktów.

Materiały, z jakich są wykonywane kaboszony

Kaboszony mogą być wykonane z wielu różnych materiałów, co pozwala na osiągnięcie najróżniejszych efektów z ich pomocą. Wszystkie pięknie oddziałują ze światłem – czy to dzięki wypolerowanej, gładkiej powierzchni, czy specjalnym szlifom.

Najbardziej unikalnym modelem są kaboszony z kamienia naturalnego. Do ich stworzenia wykorzystuje się ozdobne typy kamieni, takie jak malachit, labradoryt, krzemień pasiasty czy sardonyks. Dzięki wykorzystaniu naturalnego materiału są to kaboszony niepowtarzalne, umożliwiające tworzenie bardzo estetycznych ozdób. Kamienie najczęściej poddaje się szlifowi kaboszonowemu, dzięki któremu osiągają odpowiedni kształt i są pięknie wygładzone i wypolerowane. Sprawia to, że wydobywają się z nich przepiękne kolory i unikalne wzory, a często także niesamowita głębia.

Tworzy się także kaboszony z kamienia syntetycznego, który może naśladować kolorystykę i wzornictwo naturalnego odpowiednika. Można znaleźć wersje imitujące malachit, turkus czy agat – wyglądają pięknie i pozwalają na stworzenie wyjątkowej biżuterii nieco niższym kosztem.

Bardzo popularnym rodzajem kaboszonów są kaboszony szklane. Składają się ze szklanej soczewki, płaskiej na spodzie i wypukłej u góry. Świetnie uwypukla ona wszelkie wzory, jakie zostaną pod nią podłożone. Często jest to wykorzystywane i kaboszony tego typu zazwyczaj posiadają podklejone wzory, które są wydrukowane lub namalowane. Dzięki temu można osiągnąć nieskończoną ilość wzorów i kolorystyki, możliwe jest bowiem wykorzystanie dowolnego projektu. Często spotyka się np. kaboszony ozdobione wzorem mandali, kwiatów, symboli oraz innych wzorów.

Można także znaleźć kaboszony wykonane ze szkła akrylowego. Tworzywo sztuczne pozwala uzyskać efekt podobny do szkła, przy czym pozwala na uzyskanie wielu kształtów i rozmiarów.

Dostępne są również kaboszony ze szkła kryształowego, które załamuje światło w przepiękny sposób, tworząc tym samym niezwykle efektowne ozdoby.