Wybór najnowszych technologii po to, aby osiągnąć postawiony przed sobą cel, nie jest prosty – często mamy bowiem do czynienia ze sprzętami, o których nie mamy większego pojęcia i w przypadku których niezbędne są wiedza oraz doświadczenie. Wyjątkiem w tej kwestii nie jest oświetlenie do filmowania, które jednak niekiedy okazuje się niezbędne – np. na planach zdjęciowych, filmowych czy jakichkolwiek innych. Jeżeli chcesz zorganizować taki plan, sprawdź w jaki sposób wybrać najlepsze oświetlenie filmowe. Wystarczą do tego 3 proste kroki!

Przeanalizuj swoje potrzeby

W pierwszej kolejności musisz poznać swoje potrzeby, a mówiąc dokładniej – warunki, jakie panować będą na danym planie filmowym czy zdjęciowym oraz cele, jakie chcesz osiągnąć. Dzięki temu wybierzesz oświetlenie do filmowania o odpowiedniej intensywności, które oświetli należytą powierzchnię, a także ustalisz jego barwę czy ciepło. Przeanalizuj np. czy będzie Ci potrzebne oświetlenie imitujące światło dzienne, czy wystarczy to „sztuczne”, sprawdź jakie elementy zechcesz wyeksponować i jak duża jest powierzchnia, którą należy oświetlić.

W ten sposób będziesz mieć pewność, że wybrane lampy będą po zainstalowaniu w odpowiednich miejscach w pełni funkcjonalne i pozwolą Ci na osiągnięcie doskonałego efektu. Jednak oprócz znajomości własnych potrzeb, niezbędne okaże się również zdobycie podstawowej wiedzy na temat technologii, jakie udostępnione zostały Ci przez producentów.

Zapoznaj się z dostępnymi lampami

Rozwój technologiczny sprawił, że każdy z nas ma dzisiaj możliwość korzystania z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych rozwiązań. W dodatku ich ilość potrafi przytłoczyć i nie inaczej jest w przypadku oświetlenia filmowego – masz tutaj do dyspozycji między innymi:

  • lampy żarowe, a więc te tradycyjne, z których korzystamy na co dzień – nie są one niczym szczególnym, a ich intensywność świecenia jest dość mała, jednak posiadają jeden niezaprzeczalny atut, mianowicie cenę,
  • lampy fluorescencyjne, a więc świetlówki, które są o wiele bardziej intensywne i których barwa może okazać się o wiele lepsza na planie zdjęciowym czy filmowym – są więc o wiele częściej wybierane przez profesjonalistów,
  • lampy HMI, a więc gazowe, które posiadają największą intensywność, a w dodatku najlepiej imitują światło naturalne, dzięki czemu są uniwersalne i mogą sprawdzić się w większości miejsc,
  • lampy LED, czyli intensywne, energooszczędne i trwałe, które jednak nie do końca umiejętnie imitują światło dziennie, dlatego ich zakres zastosowań jest nieco mniejszy.

To, na które się zdecydujesz, zależy tylko od Ciebie – jeżeli mimo wszystko masz wątpliwości, być może lepiej będzie skonsultować się ze specjalistami?

Wybierz odpowiednią wypożyczalnię oświetlenia

I tutaj przechodzimy do wyboru odpowiedniej firmy oświetleniowej, która nie tylko będzie w stanie zaproponować nam najlepsze rozwiąznia, ale w dodatku zapewni kompleksowe doradztwo, a nawet montaż! Jeżeli Twój budżet jest ograniczony albo zechcesz skorzystać z oświetlenia do filmowania przez ograniczony czas, najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie bez wątpienia wypożyczalnia oświetlenia – zapewni Ci ona nie tylko dostęp do najnowocześniejszych i w pełni sprawnych lamp, ale również pozwoli znacznie zaoszczędzić.

Pamiętaj! Jeżeli chcesz cieszyć się najwyższą jakością sprzętów oraz usług, powinieneś wybrać firmę, która posiada doświadczenie, jest w stanie pochwalić się realizacjami i współpracuje z najlepszymi producentami, takimi jak Arri, Martin czy Pulsar. W celu potwierdzenia kwalifikacji specjalistów, zapoznaj się z opiniami wcześniejszych klientów firmy, które okażą się niezwykle przydatne!