IMG_0406.jpgbergerowa ulotki 3.jpgbergerowa ulotki 2.jpgbergerowa ulotki 1.jpgcontrast4.jpgcontrast3.jpgIMG_0412.jpgbergerowa ulotki 7.jpgIMG_0418.jpgIMG_0408.jpgIMG_0413.jpgIMG_0407.jpgcontrast5.jpgIMG_0414.jpgbergerowa ulotki 4.jpg

Czas na podsumowanie projektu "PAKA DLA RODAKA 2017"


    Po akcji w szkole przyszedł czas na przygotowanie paczek. W trakcie tej pracy poznaliśmy wyjątkowych ludzi z fundacji i wielu wolontariuszy, z którymi czekała nas podróż do Mołdawii.
   05 grudnia 2017 roku. wyruszyliśmy w drogę. Po 26 godzinach podróży przez Słowację i Węgry dotarliśmy do Rumunii. W miłej atmosferze odpoczęliśmy w Domu Polskim w Nowym Sołońcu, aby następnego dnia dotrzeć do Suczawy. Przedstawiciele fundacji i wolontariusze spotkali się w Domu Polskim z panią poseł Victorią Longher, która reprezentuję Polaków w Parlamencie Rumuńskim.
   Około godziny 17.00 dotarliśmy do Bielc w Mołdawii. Mimo ogromnego zmęczenia cieszyliśmy się ze spotkania z mieszkającymi tam Polakami. Wieczór ten zostanie na długo w naszych sercach i pamięci.
   8 grudnia 2017 roku dzień rozpoczęliśmy o godzinie 07.00 uczestnictwem we Mszy Świętej Roratniej, odprawianej w trzech językach, w Kościele Świętych Archaniołów w Bielcach, pod przewodnictwem księdza proboszcza Jacka Pucia. Po wspólnej modlitwie ruszyliśmy na śniadanie do Liceum im. Dmitrii Cantemir. W dalszej części dnia wraz z miejscowymi przewodnikami wyruszyliśmy do rodzin, aby przekazać przywiezione z Polski paczki. Tu czekały nas kolejne emocje i wzruszenia. Na szczególną uwagę zasługuje także spotkanie w Domu Polskim, gdzie dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, prezentowały tańce ludowe - oczywiście polskie. Na koniec wraz z Dziadkiem Mrozem rozdaliśmy dzieciom paczki. Wieczór spędziliśmy w Domu Kultury w Glodeni, w którym dzieci wzruszyły nas pięknym śpiewem i tańcami ludowymi oraz zaprosiły do wspólnej zabawy. Powitaliśmy również świętego Mikołaja, który rozdał przywiezione z Polski paczki. Noc spędziliśmy w domach polskich rodzin.
   W sobotę, 9 grudnia 2017 roku, udaliśmy się do Styrczy, zwanej „Małą Warszawą”. Tu także ruszyliśmy z darami do najbardziej potrzebujących. Na koniec odwiedziliśmy Dom Polski i Muzeum Etnograficzne.
   W drodze powrotnej, przez Ukrainę, zwiedziliśmy Cmentarz Łyczakowski oraz Lwów.
  Akcja projektu „Paka dla Rodaka” zakończyła się 10.02.2018 roku spotkaniem w Łącku. Była to okazja do wspomnień, refleksji i wymiany zdjęć. Od organizatorów, czyli FUNDACJI ROZWOJU MIKROSPOŁECZNOŚCI „PER ASPERA AD ASTRA” na czele z Prezes Zarządu Fundacji – panem Albertem Dyną, Wiceprezes Zarządu Fundacji - panią Anną Habaj i Wiceprezesem Zarządu Fundacji - panią Aleksandrą Ziółek otrzymaliśmy podziękowania.
    Organizatorom dziękujemy nie tylko za wspaniałą „LEKCJĘ HISTORII”, ale i „LEKCJĘ ŻYCIA”.

 

Elżbieta Milewska

© Głowacki Marcin 2014 Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku - Nasza strona używa" ciasteczek":) - plików cookies