Właściciele i zarządcy budynków stają przed różnymi wyborami – np. tymi, które są związane z uzyskaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w obiekcie. Niezwykle istotna jest w tym aspekcie przede wszystkim ochrona przeciwpożarowa, w skład której wchodzą systemy gaśnicze. Które z nich wybrać? Najczęściej rozterka ta dotyczy systemów opierających się na gaszeniu wodą oraz gazem, jak NOVEC. Sprawdźmy zatem, który będzie skuteczniejszy w przypadku Twojego obiektu!

NOVEC czy instalacje tryskaczowe?

Pierwszą rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego systemu gaszenia, jest przede wszystkim skuteczność w eliminowaniu zagrożenia ogniowego. Nowoczesne systemy, niezależnie od tego, czy mówimy o tych wodnych, czy gazowych, są w większości równie skuteczne, jednak ich jakość działania oraz niezawodność, zależą od projektu. Warto więc w pierwszej kolejności wybrać odpowiednich specjalistów, którzy dzięki wiedzy i doświadczeniu, będą w stanie zapewnić Ci skuteczne rozwiązanie. Zarówno instalacje tryskaczowe, jak i NOVEC to rozwiązania polecane, które pozwolą Ci cieszyć się bezpieczeństwem w obiekcie. Są jednak między nimi pewne różnice.

Podstawowa polega właśnie na czynniku gaśniczym – woda, uznawana za najlepszy sposób poskramiania ognia, nie sprawdzi się w każdym budynku. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w niektórych obiektach znajdują się różnego rodzaju sprzęty oraz dokumenty, które koniecznie trzeba chronić przed uszkodzeniem. Działanie dysz, które uruchomią gaszenie wodą może sprawić, że Twoje mienie będzie narażone na uszkodzenie – w takiej sytuacji dużo lepszym rozwiązaniem okaże się gaz. NOVEC-1230 to gaz, który gasi pożar na etapie cząsteczkowym, minimalnie obniżając tlen w pomieszczeniu i nie dopuszczając do rozprzestrzenienia się ognia. Nie pozostawia on jakichkolwiek zanieczyszczeń, w związku z czym jest w pełni bezpieczny dla mienia, znajdującego się w obiekcie. Skorzystaj z niego w sytuacji, gdy jesteś właścicielem lub zarządcą:

  • serwerowni,
  • rozdzielni elektrycznej,
  • lakierni,
  • muzeum,
  • archiwum dokumentów,
  • jakiegokolwiek innego obiektu, w którym znajdują się cenne sprzęty czy dokumenty.

Wtedy będziesz mieć pewność, że mienie nie zostanie uszkodzone ani przez działanie ognia, ani wody stosowanej do jego gaszenia.

Czy są inne alternatywy?

Warto przy tym wiedzieć, że NOVEC oraz instalacje tryskaczowe to niejedyne rozwiązania, z jakich możesz skorzystać. Istnieją również inne systemy gaśnicze, które doskonale sprawdzą się w różnego rodzaju budynkach i które zaprojektuje dla Ciebie profesjonalny serwis PPOŻ. Mówimy tutaj zarówno o tych, w których czynnikiem gaśniczym jest woda (instalacje zraszaczowe, pionowe czy mgiełka wodna), jak również gazy obojętne (INERGEN, FM-200 czy dwutlenek węgla). Wybór należy więc do Ciebie – niezależnie od tego, jaka będzie Twoja ostateczna decyzja, kieruj się bezpieczeństwem osób, znajdujących się w budynku. Instalacja odpowiedniego systemu gaśniczego to nie tylko Twój przywilej, ale również obowiązek – pamiętaj o tym i znajdź najlepsze rozwiązanie dla swojego budynku!