W ostatnich latach bardzo dużo mówi się na temat firmowych blogów. Stąd niejedna firma zastanawia się nad tym, aby go utworzyć. Tylko niektórzy przedsiębiorcy pytają, czy taki blog jest dla każdego. Co na ten temat sądzą eksperci?

Dla jakich firm blog nie jest potrzebny?

Należy mieć na uwadze to, że blog firmowy nie jest dla każdego. Czasem prowadzenie merytorycznego bloga nie ma najmniejszego sensu. Tak jest w przypadku restauracji oraz wybranych lokali usługowych, gdzie zdecydowanie lepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju gratisy oraz karty stałego klienta. Blog ten nie nadaje się również dla tych przedsiębiorców, którzy i tak nie mieliby czasu na prowadzenie go i systematyczne publikowanie artykułów. Chyba że jest to typowy seo blog. Wówczas sprawa przedstawia się nieco inaczej.

Co innego blog seo

Blog seo ma najczęściej na celu pozycjonowanie strony firmowej albo sklepu internetowego. Chodzi tu nie tylko o czytelników, ale o roboty Google. Dzięki dobrej jakościowo treści nie tylko blog osiąga satysfakcjonującą pozycję w wynikach wyszukiwania, ale też lepszą pozycję zyskuje strona firmowa. W tym przypadku jednak tym bardziej trzeba regularnie publikować artykuły i to dobre artykuły. Niezwykle ważne są słowa kluczowe, które muszą znaleźć się w publikowanych tekstach, ale wbrew pozorom muszą być dobrze dobrane i nie może ich być zbyt dużo. Takie pozycjonowanie strony blogiem jest dziś bardzo modne. Nie bez powodu, bo faktycznie przynosi korzyści.

Komu blog ten może się przydać?

Tego rodzaju blog firmowy może okazać się bardzo przydatny tym firmom, którym zdecydowanie trudniej jest dotrzeć do klientów na inne sposoby. Są to najczęściej firmy działające w internecie, które by pokonać konkurencję i zyskać widoczność, muszą umiejscowić swoją pozycję bardzo wysoko w wynikach wyszukiwania. Blog firmowy to świetny wybór dla firm, które mają przede wszystkim czym się dzielić. W przypadku restauracji trudno byłoby w ogóle tworzyć wartościową treść. Zresztą po co. Po co udzielać rad jak przygotować tę czy tamtą potrawę? Żeby czytelnicy sami zaczęli gotować? Inaczej jest w przypadku firmy, która zajmuje się sprzedażą klimatyzacji. Tu można opisywać poszczególne urządzenia, wspominać o rynkowych nowościach i nowościach we własnej ofercie. Można również wyjaśniać klientom jak należy klimatyzatory te montować i jak często dokonywać przeglądu technicznego. Pomysłów na tematy, które warto poruszać na firmowym blogu jest wiele, a jeśli ktoś naprawdę jest ekspertem w swej dziedzinie, nie będzie miał problemu z tym, co warto przekazać swoim czytelnikom i tym samym klientom.

Podsumowując, blog firmowy często zwany również blogiem seo jest dobrym rozwiązaniem, dobrym wsparciem dla strony firmowej i samej firmy, choć nie każdej. Warto mimo to dobrze rozważyć kwestię założenia takiego bloga. Na pewno jednak przyniesie on korzyści tym firmom, które mają obszerną wiedzę w zakresie branży, w jakiej działają, potrafią się nią dzielić i co najważniejsze, mają czas na to, aby publikować artykuły regularnie. Bo tylko wtedy tworzenie bloga ma sens.

SEM ASSISTANT Mateusz Kozłowski
ul. Opoczyńska 9/5
02-522 Warszawa
NIP 5711652076
WWW http://mateuszkozlowski.pl