Zazwyczaj ekran projekcyjny jest obok projektora jednym z najważniejszych elementów. Stosuje się go w salach lekcyjnych i aulach uniwersyteckich, a także w salach konferencyjnych w dużych i mniejszych firmach. Oczywiście ekrany projekcyjne może również zakupić do kina domowego, ciesząc się wysoką jakością obrazu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekranu projekcyjnego? Przedstawiamy 5 najważniejszych jego cech.

Dobrze dobrany ekran projekcyjny wraz z wysokiej jakości projektorem pozwoli na osiągnięcie wyjątkowych efektów. Oglądający materiały będą mieli możliwość bardzo dokładnego zapoznania się z nimi.

Po pierwsze – format

Im większa rozdzielczość tym znacznie wyższa jakość wyświetlanego obrazu. Dlatego, jeżeli dbasz o jakość, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na format. Jeżeli często wyświetlane będą materiały filmowe, warto zastanowić się nad formatem panoramicznym, a więc 16:10. Inne formaty to:1:1, 4:4, 16:9.

Po drugie – wielkość

Wielkość należy dopasować do wielkości sali, w której ekran będzie wykorzystywany. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno odległość do ekranu od widza, który będzie siedział najdalej, współczynnik proporcji boków ekranu, a także typ jego zastosowania. W bardzo małych pomieszczeniach wykorzystanie bardzo dużego ekranu nie będzie wygodnie i na odwrót również: mały ekran w dużym pomieszczeniu się nie sprawdzi.

Po trzecie –  przenośny lub stacjonarny

Jeżeli projektor oraz ekran projekcyjny ma znaleźć się wyłącznie w jednej sali, nie ma się nad czym zastanawiać – najlepszy będzie ekran stacjonarny. Jeżeli jednak podejrzewamy, że projektor będzie potrzebny nam u klienta, w innym biurze, czy w innej sali konferencyjnej, warto zakupić ekran przenośny. Oczywiście ta cecha wiąże się również z wielkością ekranu. Zazwyczaj przenośne ekrany są znacznie mniejsze, niż ekrany stacjonarne, co jest absolutnie zrozumiałe.

Po czwarte – powierzchnia

Podłoże projekcyjne ma bardzo duży wpływ na to, jak będą prezentowały się wyświetlane obrazy. Najlepiej, aby tło było białe. W pomieszczeniach, w których pomimo zaciemnienia światło może przeszkadzać, warto wykorzystać ekran z czarną warstwą tła, która nie przepuści światła.

Po piąte- elektryczny lub ręczny

Do wyboru mamy zarówno ekrany projekcyjne manualne, jak i elektryczne. Ekrany ręczne są znacznie tańsze niż ekrany elektryczne. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy zależy nam na jak najniższej cenie, czy na wygodzie. Jeżeli w sali konferencyjnej projektor będzie często wykorzystywany, ręczne rozkładanie ekranu będzie po prostu mało komfortowe. Ponadto, ręczne rozkładanie może być kłopotliwe i uciążliwe zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z ekranami o dużych rozmiarach.

Oczywiście chcąc zakupić jak najlepszy ekran do projektora, warto także zwrócić uwagę na producenta. Najlepiej wybierać produkty pochodzące od sprawdzonych i cenionych na rynku producentów, których produkty cieszą się wysoką niezawodnością. Warto przejrzeć rankingi i zorientować się, jakiego rodzaju sprzęt najczęściej wykorzystywany jest w salach konferencyjnych i w biznesie.